Innen is hallgathatod:
Spanyolország lehet az első európai ország, ahol bevezetik a menstruációs szabadság intézményét. A súlyos menstruációs fájdalmakat tapasztaló nőknek három nap szabadságot biztosítanának havonta, amennyiben jövő héten (május 17-e környékén) megszavazzák a törvényjavaslatot.
Ebből kiindulva három cikket is szánok a témának, mert ez egyértelműen sokakat foglalkoztat. Ugyanis a világon már több tíz éve vannak olyan nem nyugati országok, ahol eltérő módon és szabályokkal, de bevezették ezt a könnyítést a dolgozó nőknek. Ezekről az országokról, és a menstruációs szabadság történetéről majd külön cikkekben olvashattok.
Ritkán tartom jónak a központi szabályozásokat, mert az sok esetben több problémát vet fel, mint ahány megoldást ad.
Véleményem szerint ennek a munkáltató és munkavállaló közötti megállapodásnak kellene lennie, és kihagyni belőle az államot.
Bár törvényeket lehet hozni, azokat utána be is kell tartatni, hiszen azok megszeghetőek. Ez mindenképp társadalmi erőforrást emészt fel.
Ez a szabályozás ellentéteket szülhet, míg a cégek önként kezdeményezése motivációt eredményez. Az ezt vállaló cégekhez nagyobb lekesedéssel mennek nők, hiszen ott figyelnek rájuk. Ez a cégnek is jó, mert könnyebben fel tudják venni az értékes munkaerőt az ehhez hasonló plusz szolgáltatásokkal, növelve a piaci életképességüket.
Vannak erre már jó példák. Ezekről is a menstruációs szabadság történetében írok.
Számos remény és aggály létezik ezzel a kezdeményezéssel kapcsolatban, aminek pro-kontra utánajárok.
A menstruációval összefüggő tünetek nagy mértékű teljesítmény csökkenést eredményeznek, és a ciklus során jelenlevők teljesítmény-csökkenése nagyobb mértékben járul ehhez hozzá, mint a ciklus alatti távollevés. Sürgető a szükséglet, hogy nagyobb figyelmet fordítsunk ezeknek a tüneteknek a hatására – különösen a 21 év alatti nők esetében -, valamint kezelési lehetőségekről szóló megbeszélésekre is minden korosztályú nővel, és (ideális esetben) nagyobb rugalmasság a dolgozó, vagy iskolába járó nők számára.
Valaki, aki egy betegség ilyen tüneteitől szenved, annál átmeneti rokkantságot állapítanak meg, és ugyanez megtörténhet a menstruációval is – így tegyük lehetővé, hogy egy nagyon fájdalmas ciklussal rendelkező nő otthon maradjon.
Az eddigi érvek mind inspirálóak, és sokan támogatják is ezek miatt a menstruációs szabadság ötletét. A következő cikkemben részletesen bemutatom, milyen érvek szólnak ellene.
A szokásos záró gondolat: nekem se higgyétek el, amit leírtam, gondolkozzatok el rajta, nézzetek utána! Ehhez a linkeket lejjebb találjátok.
Az indiánok között a lányok nevelésének jellege a felnőtté válás határáig társadalomtól függően változott. Egyes…
Az indiánok között a lányok nevelése társadalomtól függően hol játékos, hol már pici kortól igazi…
Az Egy különc srác feljegyzései a mai kor gimis tinijeit mutatja be az USA-ban, akik…
Az indiánok között a fiúk nevelésének jellege a felnőtté válás határáig társadalomtól függően változott. Egyes…
Az indiánok között a fiúk nevelése társadalomtól függően hol játékos, hol kőkemény szigorral történt. Pár…
Az indián nőket a filmek gyámoltalannak ábrázolják, pedig szükség esetén - pláne gyermekeiket védelmező anyaként…