Nők

Az iszlám kendők eredete és a nők elnyomásának jelképe

Innen is hallgathatod:

Kézzelfogható aktuálpolitikai hordereje van az iszlám kendő (hidzsáb, csador, burka stb.) kérdésének: azok viselésének/nem viselésének. Így fontosnak tartottuk utánajárni, milyen kulturális gyökerekre vezethetők vissza ezek a ruhadarabok, mi is a jelentőségük, mit szimbolizálnak.

Háromnegyed éve forrong Irán, egymást követik a kormányellenes tüntetések, az ezeket követő kivégzések, és az ellenállás különböző formái. Mindezeket a 2022. szeptemberében, a nőkre vonatkozó öltözködési szankciókat nem követő, Masha Amini kivégzése indította el. A 22 éves lány nem viselte hidzsab fejkendőjét, ezért tartóztatta le az erkölcsrendészet.

Az esetről, és az azt követő eseményekről a magyar és nemzetközi sajtó folyamatosan tudósít, és pár cikk – sajnos félrevezetően – a fejkendők eredetéről is alkotott egy képet. Részben ezt is szeretnénk tisztázni.

A Korán több helyen is tartalmaz utasításokat a női kendők viselését illetően, és annak okaira is utal.

Azonban a Korán csak egy része az iszlám alapműveinek, Mohamed élete (szíra) és Mohamed hagyományai (hadísz), együttesen szunna. Szintén elsődleges források, és elengedhetetlenek ahhoz, hogy az iszlámot megismerhessük. Ráadásul, mivel a Korán ezek nélkül értelmezhetetlen, együttesen említendők.

Például a Korán csupán napi 3-szori imádkozást ír elő, míg a szunnából származik a napi 5-szöri imádkozás, amit mindenki alaptételként ismer. Ilyenformán a szunna szintén tartalmaz utalásokat az elfátyolozásra is.

Az egyik, a viselésre utasító Korán idézet:

Ó, kik hisznek! Ne térjetek be a Próféta házába étkezni nem megvárva annak idejét, csak ha az megengedett néktek. S ha meghivottak vagytok, hát térjetek be, s midőn étkeztetek, hát szóródjatok szét.

S ne feledkezzetek bele a beszélgetésbe. Lám! Ez bosszúságot okoz a Prófétának, hisz ő vonakodik (kérni) tőletek a (távozást), de Allah nem vonakodik az igazságtól. Midőn ha kérsz tőlük (a Próféta feleségeitől) bármit, hát kérjétek őket egy függöny mögül.

Ez igy tisztább a ti sziveteknek, s az ő szivüknek. S ne legyen néktek, hogy bosszúságot okoztok Allah Hirnökének, s ne párosodjatok az ő hitveseivel őutána sohasem. Lám! Ez Allahnál hatalmas (bűn) lenne.

Korán,

Ez a rész arra utal, hogy Mohamed feleségeit csak – itt függönynek van fordítva – fátyol mögül lehetett bármely más férfinak megközelítenie. Mivel ez kötelező volt Mohamed házába érkezők esetében, az utcán is így kellett a feleségeinek megjelenniük.

Egy későbbi versben kiterjeszti minden további, iszlámot hívő nőre:

Ó, Próféta! Mondd hitveseidnek, lányaidnak, s a hivő asszonyoknak, hogy vonják magukra lepleket. Ez igy jobb, s ők megismerhetők, s nem háborittatnak. S Allah a Megbocsájtó, a Könyörületes.

Korán,

Ez a vers elrendeli, hogy a muszlim nők a fátyol által megkülönböztetésre kerülnek a nem hívő nőktől. Ilyen jelet viselő nőként, nem lesznek háborgatva.

A megkülönböztetés okára is utal a Korán egy szomszédos versében:

S azok, kik ócsárolják a hívő férfiakat és nőket érdemtelenül, hát bizony hordozzák a gyalázkodást, s a nyilvánvaló bűnt.

Korán,

Ez a vers a káfirok (mindenki, aki nem muszlim) bűnösségéről szól (miszerint nem hisznek Allahban, és hogy Mohamed az Ő prófétája), hogy ők ócsárolják az iszlám hívőket, és tőlük kell megkülönböztetni a nőket.

E két utóbbi Korán idézetből látszik, hogy a nem muszlim (káfir) nőktől való megkülönböztetésre használták az elkendőzést, és ezáltal a mai napig azt az üzenetet hordozza, hogy aki nem viseli, az szexuálisan háborgatható.

A nő nem mutathat meg testéből semmilyen olyan részt, ami a férjén kívüli férfiakat szexuális vágyra gerjeszthet. Ha elrejti e testrészeit, az jelenti a megfelelő erkölcsöt Allah szemében.

Az eddigi magyarázatokból látszik – a tévhitekkel ellentétben – a fátyol csak olyan formában tölt be személyes identitási szerepet, hogy megkülönböztesse a viselőjét a nem muszlimoktól. Ebben a formában a felsőbbrendűség és különbözőség szimbóluma, melyre ha nem hívjuk fel közösségeink figyelmét, tévesen egy „romantikus” kulturális eltérésként tekintenek a fátyolra, miközben az az emberek közötti egyenlőség megsértésének jelképe.

Az alábbi idézet összefoglalja, hogy mi is a fátyol rendeltetése:

Az elfátyolozásnak több előfordulási formája is van – mint a burka vagy a hidzsáb -, de ezek mind a nők társadalomtól való elrejtésének és elkülönítésének módjai. […]

Egy nőt el kell rejteni minden férfi elől, akivel szexuális kapcsolatot létesíthetne. Csak rokonaik és rabszolgáik ismerhetik magánéletét.

Az alábbi idézetben azt láthatjuk, hogy a fátyol általi elkülönítés egy az egyben a szexről szól.

A Koránból még olyan rendelkezést is kiolvashatunk, hogy milyen esetekben nem szükséges viselni az iszlám kendőt.

KORÁN 24:60 Ami azokat a házasulatlan nőket illeti, akik túlhaladtak már a fogamzóképességük korán, nekik nem fogjuk felróni, ha levetik külső ruházatukat, mindaddig, amíg nem hivalkodnak a díszeikkel [ékszerekkel]. Ám jobb lesz nekik, ha nem veszik le, mert Allah mindent hall és tud.

Ezen felül Mohamed szunnájára visszatérve, az egyik hitelesített hadísz (Szahih al-Bukhari gyűjteményből), leírja, hogy a fátyol a “természet hívása” miatt lett bevezetve, miután meglátták Mohamed egyik feleségét egy éjszaka a dolgát végezni.

Valamint a Mit rejteget az iszlám a nők valódi helyzetéről a csador alatt? bejegyzésben már írtunk az öltözködésről és azon belül a fátyol jelentőségéről.

A cikkben lévő információkból további magyarázatot kapunk arra, hogy mit jelent a fátyol az iszlám alapművei alapján, és milyen hatása van jelen korunkra és Európánkra nézve.

A szokásos záró gondolat: nekem se higgyétek el, amit leírtam, gondolkozzatok el rajta, nézzetek utána! Ehhez a linkeket lejjebb találjátok.

{11948752:CLIDZJFY};{11948752:AIX7H37W},{11948752:7MCQREMD};{11948752:XZV3D76D};{11948752:XZV3D76D};{11948752:XZV3D76D};{11948752:XLMWY4GE};{11948752:XLMWY4GE};{11948752:ENV7ALJ9} current-biology default asc 1 title 0 1447

Kiemelt képünk YuliiaKa-tól származik, a Freepik-ről.

Aktuális cikkek

Indiánok kultúrái – lányok nevelése felnőttkorig

Az indiánok között a lányok nevelésének jellege a felnőtté válás határáig társadalomtól függően változott. Egyes…

2024-06-11

Indiánok kultúrái – lányok nevelése kamaszodásig

Az indiánok között a lányok nevelése társadalomtól függően hol játékos, hol már pici kortól igazi…

2024-06-04

Egy különc srác feljegyzései – film kritika

Az Egy különc srác feljegyzései a mai kor gimis tinijeit mutatja be az USA-ban, akik…

2024-05-19

Indiánok kultúrái – a fiúk nevelése felnőttkorig

Az indiánok között a fiúk nevelésének jellege a felnőtté válás határáig társadalomtól függően változott. Egyes…

2024-05-11

Indiánok kultúrái – a fiúk nevelése kamaszodásig

Az indiánok között a fiúk nevelése társadalomtól függően hol játékos, hol kőkemény szigorral történt. Pár…

2024-05-05

Indiánok kultúrái – anyai szerepek

Az indián nőket a filmek gyámoltalannak ábrázolják, pedig szükség esetén - pláne gyermekeiket védelmező anyaként…

2024-04-23