Innen is hallgathatod:
Spanyolország lehet az első európai ország, ahol bevezetik a menstruációs szabadság intézményét. A súlyos menstruációs fájdalmakat tapasztaló nőknek három nap szabadságot biztosítanának havonta, amennyiben jövő héten (május 17-e környékén) megszavazzák a törvényjavaslatot.
Ebből kiindulva három cikket is szánok a témának, mert ez egyértelműen sokakat foglalkoztat. Ugyanis a világon már több tíz éve vannak olyan nem nyugati országok, ahol eltérő módon és szabályokkal, de bevezették ezt a könnyítést a dolgozó nőknek. Ezekről az országokról, és a menstruációs szabadság történetéről majd külön cikkekben olvashattok.
Ritkán tartom jónak a központi szabályozásokat, mert az sok esetben több problémát vet fel, mint ahány megoldást ad.
Véleményem szerint ennek a munkáltató és munkavállaló közötti megállapodásnak kellene lennie, és kihagyni belőle az államot.
Bár törvényeket lehet hozni, azokat utána be is kell tartatni, hiszen azok megszeghetőek. Ez mindenképp társadalmi erőforrást emészt fel.
Ez a szabályozás ellentéteket szülhet, míg a cégek önként kezdeményezése motivációt eredményez. Az ezt vállaló cégekhez nagyobb lekesedéssel mennek nők, hiszen ott figyelnek rájuk. Ez a cégnek is jó, mert könnyebben fel tudják venni az értékes munkaerőt az ehhez hasonló plusz szolgáltatásokkal, növelve a piaci életképességüket.
Vannak erre már jó példák. Ezekről is a menstruációs szabadság történetében írok.
Számos remény és aggály létezik ezzel a kezdeményezéssel kapcsolatban, aminek pro-kontra utánajárok.
Pro
- Jó a cégek számára, ha rugalmas időbeosztással/home office-al tudnának dolgozni a nők a ciklusuk alatt
Egy Hollandiában, közel 33 ezer nő részvételével elvégzett kutatás azt mutatja, hogy a megkérdezett nők 80,7 %-a, a ciklusuk alatt teljesítménycsökkenést tapasztalt a munkahelyen, további 3,4%-uk pedig szinte minden hónapban beteget jelentett a menstruációs ciklusa alatt. Ezek más országokra vonatkozó kutatásokban hol kisebb, hol magasabb értéket mutattak, de mindenhol a munkahelyen, a ciklusuk alatt jelen levők teljesítménycsökkenése átlagosan több időt tett ki, mint a távolmaradók kiesése. - Jó ötlet, mert sokan szenvednek ettől
Így a törvénybe iktatás lehet az egyik megoldás ennek enyhítésére. A már említett cikk valószínűsíti, hogy a nők közel 90%-a szenved valamilyen fokozott menstruációval kapcsolatos tünetben, és ezt a következtetést vonja le:
A menstruációval összefüggő tünetek nagy mértékű teljesítmény csökkenést eredményeznek, és a ciklus során jelenlevők teljesítmény-csökkenése nagyobb mértékben járul ehhez hozzá, mint a ciklus alatti távollevés. Sürgető a szükséglet, hogy nagyobb figyelmet fordítsunk ezeknek a tüneteknek a hatására – különösen a 21 év alatti nők esetében -, valamint kezelési lehetőségekről szóló megbeszélésekre is minden korosztályú nővel, és (ideális esetben) nagyobb rugalmasság a dolgozó, vagy iskolába járó nők számára.
További bejegyzések
- Akinek az átlagosnál is súlyosabb menstruációs tünetei vannak, óriási segítség ez a törvény
Az indítvány beadója szerint – Ángela Rodriguez, a spanyolországi esélyegyenlőségért felelős államtitkár -, ahogy elmondta az El Periodicó újságnak:
Valaki, aki egy betegség ilyen tüneteitől szenved, annál átmeneti rokkantságot állapítanak meg, és ugyanez megtörténhet a menstruációval is – így tegyük lehetővé, hogy egy nagyon fájdalmas ciklussal rendelkező nő otthon maradjon.
Bejegyzések férfiak témában
- Boldogságot és komfortérzetet növelne
A Londoni Gedis Grudzinskas szülész és nőgyógyász professzor azt nyilatkozta a Daily Mail Online-nak, hogy
“A menstruációs szabadság boldogabbá és komfortosabbá tenné az embereket a munkahelyen, ami egy pozitív dolog.”
Ez persze mindössze egy vélemény, de egy szakorvosi megerősítés arra, hogy a modern nők minden bizonnyal értékelnék ezt a figyelmességet, nőne a cég iránti elköteleződésük, motivációjuk és a termelékenységük. - Az egyéni vagy lokális kezdeményezések jó eredményeket mutatnak
Települések önkormányzatai is kezdeményezhetik a menstruációs szabadság bevezetését, ahogy ez a spanyol szavazás is több Catalán város korábbi, 2021-es példáján alapul. Az egyik, Girona városában több, mint 1300 városi dolgozónak vezették be a havi 8 óra menstruációs távollét lehetőségét. Amiből az következik, hogy erre nem csak a verseny-, hanem a közszférában is van nyitottság és pozitív hozadék. - Az állami intézkedés nagyobb eséllyel betartatható
A központi szabályozásnak van egy olyan előnye, hogy a törvénybe foglalt jogokat sokkal könnyebb érvényesíteni, mintha valaki a cég vagy intézmény jószándékára lenne utalva. A törvénnyel könnyebben kivédhetőek a visszaélések, és egyszerűbb érvényt szereznie valakinek, akinek tényleg nagy szüksége van rá. - A menstruációs stigma csökkenthető
Megfelelő intézkedésekkel együtt, csökkenthető a menstruáció stigmatizáltsága, hiszen ha ez általános körben elfogadott és bevezetett, akkor már bátrabban tud erről olyan is beszélni és használni az előnyét, aki addig félénk volt e téren, vagy piszkálták ezzel kapcsolatban.
Az eddigi érvek mind inspirálóak, és sokan támogatják is ezek miatt a menstruációs szabadság ötletét. A következő cikkemben részletesen bemutatom, milyen érvek szólnak ellene.
A szokásos záró gondolat: nekem se higgyétek el, amit leírtam, gondolkozzatok el rajta, nézzetek utána! Ehhez a linkeket lejjebb találjátok.