Skip to content Skip to footer

Vajon mi lett a spanyol menstruációs szabadság sorsa?

Total
0
Shares

Tavaly, 2022 május közepén beszámoltunk arról – amit számos nagy hírportál is lehozott -, hogy Spanyolország lehet az első európai ország, akik bevezetnék a menstruációs szabadságot.

Egy teljes cikksorozatot szántunk rá a téma nagysága és jelentősége miatt, hiszen több kutatás azt bizonyította, a nők jelentős része szenved menstruációja alatt fokozott fájdalmakban. Egy konkrét Holland kutatás szerint közel 85%-uk.

Átfogó utánajárásunk eredményeit tárgyaltuk az előnyök cikkben, a hátrányok bejegyzésünkben, és egy összegzés keretében végigvettük azokat a megoldásokat, amiket érdemes lenne egy ilyen törvény bevezetésekor figyelembe venni az eddigi gyakorlatok tükrében.

Bár a tervezet és a lehetséges bevezetés híre nagy sajtó visszhangot keltett, magáról a szavazás eredményéről már hallgatott a nemzetközi média. Mindössze Spanyolország egyik legnagyobb hírportálján – az El Periodico-n – találtam egy összegző cikket a törvénytervezet sikeres elfogadásáról.

Ebből kiderül, jóval átfogóbb az Abortusz törvénynek is nevezett tervezet. Öt fő területen dolgoztak ki változtatási jogjavaslatot:

  1. Abortusz – a 16 és 17 évesek szülői engedély nélkül is végezhessenek terhesség megszakítást.
  2. Menstruációs egészség – amibe a menstruációs szabadság tartozik; a menstruációs termékek ingyen osztásának és árcsökkentésének kérdése.
  3. Szexuális nevelés – iskolai szexuális felvilágosítás módosítása és fogamzásgátló szerek ingyenes osztása.
  4. Fogamzásgátlás – legújabb generációs tabletták TB finanszírozása és a férfi fogamzásgátló kutatások támogatása.
  5. Reprodukciós erőszak – a tiszteletteljes szülés megerősítése mellett elutasítja a béranyaságot, a sterilizációt és a kényszerített abortuszt.

Hogy állnak most?

Hosszú egyeztetések után idén február közepén a Spanyol Képviselők Kongresszusa zöld utat adott az abortusztörvény újításainak, ír erről az El Periodico. Nem sokkal később arról is beszámoltak, hogy már március másodikától a törvény legtöbb rendelkezése hatályba is lép.

Hogyan fog végül működni a törvény?

A közegészségügyi rendszerben 16 és 17 éves kiskorú és fogyatékkal élő nők számára is elvégezhető a terhességmegszakítás szülői beleegyezés nélkül.

Létrehoznak egy nyilvántartást az abortusztörvény ellen tiltakozókról, hogy megvédjék az abortusz jogot.
Amit kissé erősnek érzek. Mert ugyan hasznosnak tartom egy törvény betartatásának biztosítását, mégis hagy egy nagytestvér-megfigyelés szájízt maga után.

A menstruációval összefüggő átmeneti munkaképtelenség orvosi igazoláshoz kötött, aminek bele kell kerülnie a kórtörténetbe.

A törvény tervezethez képest – amiben a finanszírozás megosztott lett volna -, teljes mértékben az állam állja az ilyen jellegű szabadság költségét, amit így részletez a spanyol újság:

Az első naptól kezdve teljes mértékben az állam finanszírozza majd. Mindezt azért teszik, hogy elkerüljék azt a munkahelyi “diszkriminációt”, amelytől tartottak, hogy megjelenhet a nőkkel szemben e különleges szabadság vállalati elismerése által. Nem lesz minimális hozzájárulási követelmény, és addig tart majd, amíg a nőnek szüksége van rá[3]

Ezzel pozitív értelemben lett rugalmas a törvény, és tényleg elég támogató a nőkre nézve. A pénzügyi háttér előteremtése körül azért kialakult némi vita, még a tervezet elfogadásának szakaszában.

Az egyenlőségért felelős miniszter, Irene Montero részletezte, hogy a törvény 104 millió euróba kerül, amiből 57 millió a szülés előtti szabadságra, közel 24 millió a menstruációs szabadságra, a többi pedig egyéb intézkedésekre van szánva.

Montero azt is hozzátette:

Ez a törvény azt jelenti, hogy a menstruáció nem lesz többé megbélyegzéssel járó dolog, hogy az egészség részeként értelmezik, és hogy érezzük, hogy az intézmények azért vannak, hogy garantálják a jogokat.

– idézi az El Periodico

Úgy tűnik számos olyan pontot is bevettek és lefed a törvény, amit az összegző cikkünkben felsoroltunk.

  • A menstruációs szabadság felhasználása rugalmas, ahogyan az ideje is.
  • Fizetett lett a távollét, ráadásul az állam finanszírozza teljes mértékben.
  • Fordítanak figyelmet a törvény betartására.
  • Csak a súlyos menstruációs tünetekre adják – pl. a dysmenorrhoeára, a menstruáció alatti erős méhfájdalomra -, és orvosi igazolás köteles.

Ezek alapján úgy tűnik számomra, jó irányba haladnak az abortusz törvény menstruációs szabadság részével.

Az már más kérdés, hogy a mostanában zajló, hasonló témák körül forgó spanyol törvények már nem adnak túl sok örömre okot.

Aki pedig kíváncsi az egy évvel ezelőtti cikksorozatra, együtt megtalálja itt:


A szokásos záró gondolat: nekem se higgyétek el, amit leírtam, gondolkozzatok el rajta, nézzetek utána! Ehhez a linkeket lejjebb találjátok.

1.
Patricia Martín (2023). El Periodico cikke közvetlen az abortusztörvény hatályba lépése előtt. El Periodico. https://www.elperiodico.com/es/sociedad/20230228/leyes-trans-aborto-boe-entrada-vigor-83887191.
1.
El Periódico (2023). El Periodico cikke pár héttel az abortusztörvény elfogadása előtt. El Periodico. https://www.elperiodico.com/es/sociedad/20230217/ley-aborto-baja-regla-dolorosa-83163591.
1.
Patricia Martín (2022). El Periodico összefoglaló cikke az abortusztörvény tervezetről. El Periodico. https://www.elperiodico.com/es/sociedad/20220517/consejo-ministros-reforma-ley-aborto-13667223.
1.
Mark E Schoep, Eddy M M Adang, Jacques W M Maas, Bianca De Bie, Johanna W M Aarts, and Theodoor E Nieboer (2019). Munkahelyi teljesítmény kiesés a menstruációs szimptómák miatt - tanulmány. In (BMJ). 10.1136/ bmjopen-2018-026186.

Kiemelt képünk diana.grytsku-tól származik a Freepik-ről

Nemi szerepek az életen át

Ne maradj le szerepekről!

Iratkozz fel hírlevelünkre az elgondolkoztató cikkekért!